Miután néhány hete home office-ba kényszerültünk, hirtelen a figyelem előterébe kerültek a videókonferencia-platformok. Érthető, hiszen ezek használatával tudunk a legközelebb kerülni a megszokott, mindennapi, élő kommunikációhoz.
A videókonferencia persze egyáltalán nem új találmány. Bár elvétve már korábban is felbukkant, leginkább a 2000-es évek elejétől kezdett elterjedni. Míg azonban akkoriban inkább csak a multinacionális nagyvállalatok tudták a magas percdíjakat megfizetni, az elmúlt években a sávszélesség növekedése és az internet árának csökkenése következtében sok cég napi gyakorlatába épült be ilyen szoftver.
Miközben a videókonferencia eddig az “igazi”, élő megbeszélések pótléka volt, a koronavírus-járvány következtében most a kommunikáció meghatározó formájává vált. Hirtelen tömegesen kezdték el olyan emberek is használni, akiknek ezen a területen korábban semmilyen tapasztalatuk nem volt.
A rendelkezésre álló videókonferencia-szoftverek választéka látszólag óriási, a kínált szolgáltatásokban, a kép- és hangminőségben, a szolgáltatás megbízhatóságában és az adatbiztonságban óriási különbségek lehetnek. Feltétlenül érdemes ezekre odafigyelni, hiszen a választás sok tekintetben meghatározza a következő hetek-hónapok munkaminőségét.
Élet a Zoomon kívül
A március elején hirtelen házi karanténba került emberek gyors megoldást kerestek a munkához a tanuláshoz, a családdal és barátokkal való kapcsolattartáshoz. Sajátos módon éppen a korábban kevésbé ismert Zoom kezdett el rendkívül gyorsan terjedni. A siker oka nagy valószínűséggel az alkalmazott freemium modell, az akár 100 fős közönségre is érvényes 40 perces, ingyenes szolgáltatás.
Ami biztos: egy online jógaórára, vagy virtuális sörözésre megfelelő rendszer nem feltétlenül alkalmas az üzleti kommunikációra. Kiberbiztonsági szakértők a Zoommal kapcsolatban már korábban is komoly biztonsági aggályokat fogalmaztak meg – ezek mellé az elmúlt hetekben még újabbak bukkantak fel. A cég ráadásul több olyan “újítást” is bevezetett, melyek során a felhasználók adatait jogosulatlanul, vagy etikátlanul használták.
Bár az ingyenes felhasználás sokak számára vonzó, az elmúlt évtizedekben megtanulhattuk, hogy az ingyenességért mindig magas árat kell fizetni.
Lifesize, a profiknak szánt megoldás
A videókonferencia-szoftverek toplistáin rendre a legismertebb nevek között szerepel a Lifesize. A cég 2003-as alapítása óta ezzel a területtel foglalkozik, volt tehát ideje finomítani megoldásain. A Lifesize ráadásul 2020 márciusában egyesítette erőit a vezető CCaaS szolgáltatóval, a Serenova vállalattal, így létrehozva egy olyan kommunikációs és munkahelyi együttműködést segítő társaságot, amely már most több mint 10000 ügyfelet szolgál ki világszerte.
A Lifesize termékskálája teljes, hiszen a nagyfelbontású (4K) felhős videókonferencia-szolgáltatás mellett minőségi eszközöket is biztosít a felhasználók számára.
A cég termékskálája, szolgáltatásai nem a lakossági felhasználókat veszik célba. Nem ez a videókonferencia-rendszer, amin keresztül az edzéstől a virtuális bulizásig minden program egyszerűen lebonyolítható.
A Lifesize professzionális szolgáltatás, ami elsősorban a magasszintű üzleti igényeket hivatott kiszolgálni. Néhány a kínált előnyök közül:
- Megbízhatóság - folyamatos, minőségi hang- és képtovábbítás kimaradások, leszakadások nélkül - a Lifesize 99,9%-os rendelkezésre állást biztosít.
- Videókonferencia-app minden platformra (PC, Mac, tablet, mobile)
- A felhőalapú szolgáltatás a legmagasabb szintű kódolást biztosítja az audió- és videójelek számára.
- A hagyományos képernyőmegosztáson túl teljesértékű videómegosztás a konferencia során.
- Microsoft Teams integráció. A Teams felhasználók a naponta használt interfészen keresztül férnek hozzá a “Lifesize-élményhez.”
Összegzés
Bár látszólag egyik videokonferencia-platform olyan, mint a másik, az alapvető kép-hang szolgáltatáson túl számos további elem gondoskodik a rugalmas, kényelmes és eredményes használatról. A megfelelő platform kiválasztása előtt érdemes alaposan tájékozódni a részletekről és összehasonlítani az egyes rendszereket.